Original Image under Creative Commons, courtesy of Burek Su.

BURADAN İNDIR: #DirenGeziPark : Protesto Çekimleri için 10 Taktik

DOWNLOAD: English-language 10 Tips for Filming Protests, Demonstrations, and Police Conduct.

  1. HAZIRLAN: Ekipmanını bil. Pil ömrünü arttırmak için WiFi  gibi kullanılmayan uygulamaları kapat. Pillerinizin şarjı tam olsun ve yanınıza yedek pil alın, boş hafıza kartları kullanın ve yedek götürün. Mümkün olduğu kadar doğru tarih, zaman ve mekan kayıt eden özellikleri etkinleştirin.
  2. AMACA ODAKLI ÇEKİM YAP: Çekim yaptığınız kareyi en az 10 saniye sabit tutmaya çalışın, salantılı hareketler ve yakınlaştırma yapmak görüntü kalitesini bozacağı için kamerayı çok yavaş hareket ettirin. Geniş, orta ve yakın gibi farklı açılardan çekim yapmaya çalışın. Orada olmayan insanlar için çekim yaptığınızı aklınızda bulundurun ve olayları anlamaları için neler görmeleri gerekiyorsa onları çekmeye çalışın. Özellikle şiddet veya kötü muamele yaşandığında kayda devam edin.
  3. HER ZAMAN KAYDEDİN: Kavşaklar, sokaklar, yol işaretleri ve bilinen noktalar çekim yapılan tarih, saat ve mekan hakkında bilgi verir. Onları çekmeye çalışın. Kalabalığın boyutunu ve davranışlarını, polis kuvvetlerinin boyutunu ve ellerinde bulundurdukları veya kullandıkları silahları belgelerken birçok farklı açıdan çekim yapın. Polis emirlerini veya verilen izinleri saatleri ve polis memurunun adı ve rozet numarsını kaydedin. Polis barikat kurarken veya barikatların yerlerini oynatırken kayıt yapın. Polis protestoyu veya protestocuları kaydederken çekim yapın.
  4. DETAYLARI – OLAYLARI YAKALAYIN: Bir tutuklama veya şiddet olduğu takdirde, tüm olayı zamanı, mekanı, ilgili kişilerin sayısı ve kimliklerini, daha geniş çaptaki kalabalığı veya polisin varlığını ve davranışlarını kaydetmeye çalışın. Polis memurlarının isimlerinin, rozet numaralarının veya kask numaralarının kayıtta gözükmesine veya bu bilgileri sesli bir şekilde okumaya dikkat edin. Etkilenenlerin suratlarını çekmeye çalışın. Atik davranın: Mümkünse yukarıdan çekmeye çalışın veya olayları aşağıdan memurların bacak arasından çekin. Genel durumu aktarmak için çekime başlamadan önce neler olduğunu açıklayan önemli detayları sözlü olarak ekleyebilirsiniz.
  5. TAKIM HALİNDE ÇALIŞIN: Çekim yaparken, arkanızı kollayacak, sizin güvenliğinizi sağlayacak ve yakalayabileceğiniz başka görüntüleri size işaret edecek bir arkadaşınız olsun. Birden fazla kişi çekim yapıyorsanız, olayı farklı açılardan çekmeye çalışın. Birbirinizi gözleyerek çekim yapmanız en iyisi olacaktır. Eğer tutuklanma riskiniz varsa ve yine de çekim yapmaya devam etmek istiyorsanız, basın kartınızı boş bir kartla değiştirip güvenli bir yere koyması için arkadaşınıza vermeniz ve bundan sonra ÇEKİME DEVAM ETMENİZ önerilir.

Görüntülerinizi Etkili Bir Şekilde Yüklemek ve Paylaşmak

Düzenlenmiş veya düzenlenmemiş videolarınızı yüklerken, görüntülerin bulunabilmesi için ve diğer görüntüler ile birlikte koordine edilebilmesi için aşağıdaki bilgilerin sağlanması çok önemlidir. Yüklemeden önce, benzer videolar veya haberler ile ilgili bir arama yaparak yararlı başlık ve etiketleri tespit edin – her zaman videolarınızı etiketleyin! Çekimlerinizin başkaları tarafından hak savunma amaçlı olarak yeniden düzenlenebilmesi, koleksiyonlara eklenebilmesi ve arşivlenebilmesi için bir Creative Commons lisansı seçin. Buradaki önerileri uygulayın.

  1. AMACA ODAKLI BİR BAŞLIK SEÇİN: Başlıkları kısa ve açıklayıcı tutun. Tarih, mekan ve saati ekleyin. Sizin veya başkalarının videoyu bulmak için kullancağı kelimeleri kullanın. Örneğin: Occupy, New York, Protesto.
  2. VİDEONUZU AÇIKLAYIN: Her zaman tarih, mekan ve çekimin ÖNCESİNDE, SIRASINDA ve SONRASINDA neler olduğunu anlatın.
  3. VİDEONUZU ETİKETLEYİN: Her zaman bu etiketleri ekleyin -> tarih, saat, şehir, tam mekan, occupy wall street, occupy, ows. Aramanızda karşınıza en çok çıkan etiketleri kullanın: ‘polis şiddeti’ ‘tutuklama’ ‘biber gazı’
  4. GÜVENLİK VE EMNİYET ENDİŞELERİ? Eğer suratların bulanıklaştırılması gerektiğini veya videonun başkasının davasına veya onuruna zarar verebileceğini düşünüyorsanız, yüklemeden önce kararınızı bir kere daha gözden geçirin. Gönüllü hukuksal danışman takımına danışın.
  5. VİDEONUZU KAYDEDİN VE VİDEONUZA BİR İSİM VERİN: Çekimlerinizi kaydetmesi ve saklaması için Youtube ve benzeri sitelere güvenmeyin – video internetten kaldırılabilir ve yükleme sırasında önemli teknik bilgiler kaybolacaktır. Orijinal kayıtları bilgisayarınıza kaydedin ve harici bir diskte yedekleyin. Belgeleri isimlendirin ve kolayca bulunabilecek şekilde düzenleyin – tarih, mekan ve etiketleri ekleyin.

BURADAN İNDIR: #DirenGeziPark : Protesto Çekimleri için 10 Taktik

DOWNLOAD: English-language 10 Tips for Filming Protests, Demonstrations, and Police Conduct.

Çok tessekurler! Thanks to our volunteer translators for their quick work. If you’re interested in translating more training resources, contact translator@witness.org.

2 thoughts on “#DirenGeziParkı: Protesto Çekimleri için 10 Taktik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *